SENDİKA

SENDİKA;

Sanayi devrimiyle birlikte sayıları hızla artan işçilerin, uzun çalışma saatleri ve ağır çalışma koşullarına karşı birlikte mücadele etme ihtiyacından doğmuştur. Sendikalar; işçilerce sermayeye ve sömürüye karşı oluşturulan BİRLİK, MÜCADELE, DAYANIŞMA örgütleridir.

Çalışanların ortak haklar, ortak talepler ve ortak sorunlar etrafında birleşmesiyle ortaya çıkan bu örgütler, zaman içerisinde kitleselleşip genişleyerek, ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma saatleri başta olmak üzere, emek sömürüsünü önemli derecede sınırlandırmışlardır.

Ayrıca sendikal mücadele ile Günlük 8 Saatlik Çalışma Hakkı, Anayasal Sendika Hakkı, GREV ve Toplu Sözeşme Hakkı, Sigorta Hakkı, Emeklilik Hakkı, Kıdem Tazminatı Hakkı, Dinlenme Hakkı, Yol-Yemek, Yakacak, Gıda, Kreş vb. gibi önemli haklar ve kazanımlar sağlanmıştır.

Geçmişten bugüne kadar sürdürülen mücadelede ile çalışanlar daha iyi ücret, daha iyi çalışma ve yaşam koşulları için pek çok mücadeleler vermişler, bunun karşılığında önemli haklar da kazanmışlardır.

Bu günde bu mücadele devam etmekle birlikte  özellikle memur sendikaları üyelerinin haklarını savunmanın yanı sıra siyasi,hukuki, toplumsal, ekenomik ve ülkenin kalkınması ile ilgili konularda da çalışma yapmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s